مواد غذایی ارگانیک

به مواد غذایی ارگانیک می‌گویند که در کشت، برداشت و عرضه آنها از هیچگونه سموم شیمیایی، آفـت‌کش و علف‌کش‌هـای مصـنـوعــی و ارگانیسم‌های اصلاح شده ژنتیک استفاده نمی‌شود. اگر بخواهیم بطور مختصر این مبحث را شرح دهیم، باید نکات زیر را مدنظر قرار دهیم:

 • زمین‌های کشت محصولات ارگانیک حداقل سه سال قبل از کشت، نباید توسط کودهای شیمیایی و سموم کشاورزی تغذیه شده باشند، در کشاورزی سنتی، بیش از 300 نوع آفت‌کش و علف‌کش شیمیایی استفاده می‌شود که سهم هر شخص 400 گرم سم در طول سال می‌باشد.
 • در کشاورزی ارگانیک برای تغذیه خاک کشاورزی به جای استفاده از کودهای شیمیایی از کودهای طبیعی نظیر کمپوست‌ها، جلبک‌ها و کودهای حیوانی و آلی استفاده می‌شود. و شیوه‌های طبیعی نظیر زنبورها و باکتری‌ها را جایگزین آفت‌کش‌ها و سموم شیمیایی می‌کنند.

مضرات زراعت سنتی؟

در کشاورزی سنتی، بقایای سموم و آفت کشهای شیمیایی به غیر از آلوده کردن آب‌های زیرزمینی و هوا، جذب گیاهان و درختان شده و بخشی از آن در محصولات کشاورزی از قبیل میوه‌ها وسبزی‌جات رسوب می کند و هنگام مصرف به بدن انسان منتقل می‌شوند. وجود میوه‌هایی با ظاهر درشت که فاقد طعم و خاصیت هستند، همگی ناشی از استفاده بی‌رویه کودها، آفت‌کش‌ها و باقی‌ماندن ترکیبات آن‌ها در محصولات است.

برخی از میوه‌هایی که خارج از فصل وارد بازار مصرف می‌شوند وارداتی هستند که با مهندسی ژنتیک تهیه شده‌اند و حاوی ژن‌های تغییر شکل یافته‌ای هستند که باکتری‌های موجود در روده را تغییر می‌دهند و موجب مقاوم شدن بدن به آنتی‌بیوتیک می‌شوند.

مضرات محصولات کشاورزی سنتی بر سلامتی؟

متاسفانه امروزه به علت افزایش بی رویه جمعیت و برآورده ساختن نیاز جامعه بیش از حد از این مواد شیمیایی و هورمون ها برای تولید سریع و بیشتر استفاده می شود و در نتیجه محصولات غذایی به این ترکیبات شیمیایی آلوده می شوند. جذب بیش از حد این مواد شیمیایی هم به بروز مشکلات قلبی و عروقی، مشکلات گوارشی، ابتلا به بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان، پارکینسون، بروز نقص‌های مادرزادی در نوزادان، افزایش سقط جنین و غیره منجر شود که سلامت افراد جامعه را به خطر می‌اندازد. در عوض دغدغه‌ی پیشگیری از این مشکلات و حفظ سلامت غذایی مردم، محققان را وا داشته است تا به فکر تهیه محصولات غذایی طبیعی بیفتند. این محصولات غذایی طبیعی که عاری از هر گونه ترکیبات شیمیایی هستند و البته ارزش غذایی بالاتری هم دارند با عنوان محصولات غذایی ارگانیک شناخته می‌شوند.

مواد غذایی ارگانیک چه فوایدی برای بدن و سلامتی دارند؟

در ترکیبات میوه‌های ارگانیک هیچ‌گونه اصلاح ژنتیکی صورت نمی‌گیرد و از گازها و هورمون های مختلف برای رشد بیش از حد و زودرسی محصولات گیاهی و حتی حیوانی هم استفاده نمی‌شود و به همین دلیل رنگ این نوع محصولات‌ کاملاً طبیعی، نه خیلی پررنگ و نه خیلی کم‌رنگ‌تر از حد طبیعی هستند.

خیلی نرم یا سفت نیستند، اندازه میوه‌ها هم متعادل بوده و البته بارزترین ملاک تشخیص میوه‌های ارگانیک طعم و بوی طبیعی آن‌ها است که ما را به دنیای کودکیمان می برد.

متأسفانه میزان محصولات ارگانیک کم است و به دلیل افزایش جمعیت، محصولات ارگانیک پاسخ‌گوی نیاز مصرف‌کنندگان نیست و کشاورزان برای تأمین نیاز بازار، محصولات دیگر از جمله محصولات گلخانه‌ای خارج از فصل را تولید می‌کنند که کمبودهای عناصر مفید را دارند، چون نور مستقیم به داخل گلخانه نمی‌تابد و همچنین در گلخانه‌ها کود و سم زیاد استفاده می‌شود.

وجود میوه‌هایی با ظاهر درشت که فاقد طعم و خاصیت هستند، همگی ناشی از استفاده بی‌رویه کودها، آفت‌کش‌ها و باقی‌ماندن ترکیبات آن‌ها در محصولات است.

کیفیت محصولات ارگانیک؟

بر اساس نتایج یک پژوهش اروپایی، مواد غذایی ارگانیک حاوی ویتامین‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها و اسیدهای چرب بیشتری هستند. این مواد مغذی در شیرهای ارگانیک به میزان 70 درصد بیشتر است. همچنین ترکیبات مضری مانند فلزات سنگین و باقیمانده‌های آفت‌کش‌ها در محصولات 100 درصد ارگانیک به هیچ عنوان دیده نمی شود. و همچنین در این نوع محصولات کاهش آلودگی خاک به کودها و سموم، موجب باقی ماندن عناصر مفید مانند کلسیم، آهن، فسفر، منیزیم و ویتامین C در سبزی‌ها می‌شود.

گوشت، شیر، تخم مرغ و دیگر فرآورده های حیوانی ارگانیک چگونه تهیه می شود:

 • حیوانات میبایستی حداکثر از روز دوم تولد به روش ارگانیک پرورش یافته باشند.
 • تغذیه دام و طیور باید 100 درصد از خوراک ارگانیک بوده باشد.
 • هیچگونه آنتی بیوتیک و هورمونی نباید استفاده شود.
 • حیوانات چرنده بایستی از مرتع مناسب برخوردار باشند. هر حیوان باید از سرپناه، آب سالم، رژیم غذایی متعادل، هوای تازه، نور مستقیم آفتاب و فضای کافی برای حرکت برخوردار باشد.
 • فرآورده های ارگانیک بایستی از محصولات غیر ارگانیک تفکیک شده و جداگانه نگه داری شوند.

چطور بفهمیم محصولی ارگانیک هست یا خیر؟

بین “ارگانیک” و “ارگانیک تایید شده” تفاوت زیادی وجود دارد.یک محصول بدون گواهی و تاییدیه شاید شامل یک یا دو ماده‌ی تشکیل دهنده‌ی ارگانیک و طبیعی باشد ولی بقیه‌ی ترکیباتش ممکن است شیمیایی یا مصنوعی باشند.تایید رسمی توسط یک هیئت قانونی تضمین میکند که آن محصول تا ۹۵ درصد دارای مواد تشکیل دهنده‌ی ارگانیک تایید شده است و بقیه‌ی مواد هم طبیعی هستند.روی محصولات بدنبال آرمهای اصل و واقعی مانند ACO یا Ecocert که مربوط به هیئت‌های رسمی و قانونی هستند باشید.اگر در همه جای آرم کلماتی مانند “شامل”و یا “مواد تشکیل دهنده” وجود دارد، به احتمال زیاد توسط یک مرجع درست و قانونی تایید نشده است. شاید برخی از مواد تشکیل دهنده‌اش تایید شده باشند ولی بقیه ممکن است از هر منبع دیگری بدست آمده باشند. در سازمان ACO بررسی می‌شود که حداقل ۹۵ درصد از مواد تشکیل دهنده ارگانیک تایید شده، استفاده شده باشد و تحقیق میشود که مواد به اصطلاح طبیعی، با توجه به مقررات استاندارد تولید شده باشند.

چرا محصولات ارگانیک در همه جا یافت نمی شوند؟

بدلیل کیفیت بالای محصولات ارگانیک قیمت آنها نسبت به محصولات معمولی مقداری بالاتر است و همچنی بدلیل کم بودن تولید محصولات ارگانیک و بالا بودن قیمت تمام شده تولید این نوع محصولات نسبت غذاهای معمولی، قیمت آنها را بالاتر برده است و همینطور تولید کنندگان محصولات ارگانیک با توجه به نقشی که در سلامت جامعه دارند هیچ یارانه ای از دولت دریافت نمی کنند درصورتی که تولید کنندگان غذاهای معمولی یارانه های زیادی برای تولید دریافت می کنند. دلیل دیگر بالابودن قیمت این محصولات ، شرایط خاص تولید آنها است ، تولید کنندگان ارگانیک از سموم شیمیایی استفاده نمی کنند آنها برای مهار آفت کشها مجبور به استفاده از شیوه های طبیعی هستند که معمولا گرانتر از شیوه های شیمیایی هستند. به همین علت است که توزیع محصولات 100 درصد ارگانیک به ندرت در بازار یافت می شود.

از طرفی قیمت غذاهای ارگانیک به میزان تقاضای بازار وابسته است هر چقدر تقاضا برای این نوع محصولات بیشتر باشد کشاورز و تولید کننده غذای ارگانیک ، مینواند محصول بیشتری تولید کند و افزایش تولید باعث کاهش قیمت تمام شده محصول می شود و تولید کننده قادر خواهد بود قیمت ارزانتر برای محصولات خود در نظر بگیرد.

امروزه در تمام دنیا محصولات غذایی مانند انواع میوه‌ها و سبزیجات، حبوبات، غلات، گوشت گاو و گوسفند، گوشت مرغ و تخم‌مرغ، شیر، عسل و غیره به صورت ارگانیک تولید و مصرف می‌شود. در ایران محصولاتی از قبیل انار، آب انار، پسته‌ی وحشی، زعفران، انجیر، گلاب، عرقیات ، عسل، چای، برنج، سیب، روغن زیتون و برخی از محصولات غذایی دیگر به صورت ارگانیک ارائه شده است.

کجا می توانیم مواد غذایی ارگانیک مورد نیازمان را تهیه کنیم؟

انجمن ارگانیک ایران متولی کنترل و تایید فروشگاههای عرضه کننده محصولات ارگانیک در کشور است اسامی این فروشگاهها و برندها در سایت انجمن ارگانیک با ادرس و تلفن معرفی شده اند. محل عرضه‌ی محصولات ارگانیک در تهران در تعاونی مصرف موسسه‌ی گیاه پزشکی ولنجک و فروشگاه بالیکای سعادت آباد می‌باشد. البته چندی است که سازمان میادین میوه و تره‌بار تهران نیز محصولات سالم، گواهی شده و ارگانیک را به مصرف کنندگان ارائه می‌دهد.

چرا محصولات ارگانیک ژیک؟

شرکت گلاب و عرقیات ارگانیک ژیک در سال 95 با هدف جمع آوری گیاهان دارویی و تولید و بسته بندی اسانس و عرقیات گیاهی کاملاً ارگانیک در شهرستان تنکابن تاسیس گردید.

در تولید عرقیات گیاهی با کیفیت در این محصول، چند نکته بسیار حائز اهمیت است:

 • جلوگیری از ورود هر گونه آلودگی شیمیایی تا قبل از تولید و بسته بندی
 • استفاده از مقدار مناسب گیاه برای تولید عرقیات غلیظ
 • عدم استفاده از هرگونه افزودنی در تولید عرقیات
 • عملیات کاشت، داشت و برداشت گیاه برای اطمینان از صحت کامل، بر عهده خود شرکت داروسازی ژیک می باشد.
 • برای شناسایی گیاهان دارویی منطقه، مطالعات میدانی گسترده ای انجام شده است.
 • تا جای ممکن، عرقیات گیاهی جدیدی به مردم معرفی میشود.

کیفیت کم نظیر محصولات ارگانیک ژیک جهت رضایتمندی هرچه بیشتر مشتریان افتخار همیشگی ماست.